Фрагмент уроку англійської мови з використанням інноваційних технологій
Тема:Customs and traditions. Звичаї та
традиції
Цілі:
Практична:
вдосконалювати
навички аудіювання; формувати навички монологічного та діалогічного мовлення з
опорою на зразок, аудіювання та розуміння тексту;
Навчальна:
ввести
в мовлення учнів лексичний матеріал з теми «Свята»; пригадати основні святкові
дні України, яскраві обряди та звичаї, що прийшли до нас із далеких віків.
Розвивальна:
розвивати
мовну здогадку; вміння логічно та послідовно викладати свої думки; знаходити
необхідну інформацію в тексті.
Виховна:
виховувати
інтерес до вивчення англійської мови, зацікавленість і повагу до українських
звичаїв і традицій, бажання зберегти їх і передати наступним поколінням;
виховувати
культуру читання та культуру поведінки при спілкуванні.
I. Введення нових лексичних одиниць.
- Children, look at the screen, please. What can you see? What are the people doing?
-
Об’єднайтеся в групи по три.
-
Кожна група отримує фрагмент тексту. Ваше завдання прочитати й зрозуміти про,
що ваш фрагмент.
-
Після того як ви прочитали. Прочитайте ще раз і запам’ятайте свій фрагмент.
-
Опрацювавши фрагменти ви міняєтеся за часовою стрілкою.
1. Технологія «Ротаційні
трійки»
·
Перший учень першої групи йде до другої
групи, другий учень першої групи йде до третьої.
·
Перший учень другої групи йде до першої
групи, другий учень другої групи йде до третьої групи.
·
Перший учень третьої групи йде до першої
групи, другий учень третьої групи йде до другої групи.
-
Обмінявшись з колегами по групах. Ви розповідаєте свої фрагменти. Спочатку
учень, який в першій групі, потім учень з другої групи та учень із третьої
групи.
-
Щоб закріпити отриману інформацію вам потрібно виконати завдання на аркуші.
Customs
and Traditions. Every country has its own customs and traditions. They play a
very important part in people’s life. Every family keeps up its own traditions,
too. The members of the family usually meet at birthday and tea parties. They are
together to celebrate weddings, sporting victories or national festivals.
Children around the world love parties. They usually sing, dance, play games,
tell each other funny jokes andi nteresting stories. They can also take photo sand
make a video to remember the day.
2.Технологія «Незакінчене
речення»
-
Після того, як кожна група вже знайома з текстом, спробуємо доповнити ті
речення, які я вам запропоную. Таким чином перевіримо вашу увагу.
Complete the sentences
1.
Every country has its own ... and..........
2.
They play a very part i n ........
3.
The members of the family usually meet at …… and
………..
4.
Children around the world love ........
5.
They , ......, ..... and tell each other funny jokes.
Створено творчою групою
Фрагмент уроку англійської мови з використанням технології "Fishbone"
Тема. My city. London
Мета:
Практична:
вдосконалювати навички аудіювання та розуміння тексту;
Навчальна:
ввести в мовлення учнів лексичний матеріал з теми «My city»; пригадати раніше вивчений лексичний
матеріал з теми.
Розвивальна:
розвивати критичне мислення; мовну здогадку;
вміння аналізувати отриману інформацію , вміння виділяти причини та
знаходити відповідні їм факти; вміння логічно та послідовно викладати свої
думки;.
Виховна:
виховувати інтерес до вивчення англійської мови, бажання більше дізнаватись
про країну мову якої вивчаємо.
Хід уроку
1. Бесіда
T: Children,
what language do we learn?
Ch: English.
T: And which country is the native language?
Ch: Great Britian
T: And what is the capital of Great Britian?
Ch: London is the capital of Great Britian.
T: How do you think London is a famous city?
Ch: answer.
T: why do you think so?
Ch:answer.
T: Today we are going learn more about London. Let's
try to find out with you now or remember what we know about London.
2. Технологія «Fishbone»
T: I invite you to work to an unusual form today. Look at the desk.
We have a scheme.
What does it look like?
Ch: For the fish.
T: We will read with you today, analyze the text, find the reasons and
facts why London is the main city of the country. To begin with, we need to
identify the problem on which we will work today. What options?
Ch: answer.
T: "Why London" will be the topic of our discussion. We
write it in the scheme.
T: Unite in 3
groups. Each group has a text. You have 15 minutes to read the text and find in
it the reasons why London is called the rich capital of Ukraine. And the facts
that confirm these reasons.
Ch:read.
T: Are you
ready? Now each of the teams will go out and write on the board, what reasons
and facts you found in the text.
Examples of children's responses.
reasons
|
facts
|
There is a river Thames in
London.
|
|
There are a lot of bridges over the Thames
|
The Tower Bridge is very old and famous bridge
|
There is a big park in London. It called Hyde Park
|
|
There are a lot of buildings and museums in London |
The British Museum
is very famous
|
London city is overloaded with transport.
|
There are a lots of cars and buses on the streets.
|
Lots of people
visit Kiev every day
|
T: We found
enough reasons and facts about London. What conclusion can we do
Ch: London is a very famous city with many places of
interest. T: Let's write this conclusion in our scheme.
Case Method
What clothes will you take with you on the holiday in
England?
Мета:
Практична: вдосконалювати навички читання та
розуміння тексту, вправляти в монологічному та діалогічному мовленні
Освітня: ознайомити учнів з новими ЛО по темі;
Розвивальна: розвивати вміння працювати в
групах; ;
удосконалювати вміння спілкуватись, підтримувати високий рівень мотивації до
вивчення англійської мови.
Виховна: виховувати прагнення вивчати
англійську мову; спілкуватися англійською мовою не тільки на навчальних
заняттях, але й в позакласному середовищі, використовуючи здобуті отримані
знання
Клас - 3
Час заняття – 2 уроки
Вид кейса — практичний
Час заняття – 2 уроки
Вид кейса — практичний
Завдання
Вчитель англійської
мови ставить проблемне запитання заняття “Weather and Clothes”, учні після обговорення самостійно ставлять проблему “ What clothes will you take with you on the holiday in England”
Завдання підгрупам
1.Ознайомитися з текстовими та
відеоматеріалами кейсу.
2.Скласти порівняльну таблицю погода взимку та погода влітку.
3.Визначте який одяг ви візьмете з собою на канікули в різні пори року.
4.Обговоріть групою одну пору року, в яку б ви хотіли поїхати на канікули в Англію та який одяг ви б взяли з собою.
2.Скласти порівняльну таблицю погода взимку та погода влітку.
3.Визначте який одяг ви візьмете з собою на канікули в різні пори року.
4.Обговоріть групою одну пору року, в яку б ви хотіли поїхати на канікули в Англію та який одяг ви б взяли з собою.
Дидактичні матеріали:
THE WEATHER IN ENGLAND
The weather in England is very changeable. A fine morning can change
into a wet afternoon, and a nasty morning can change into a fine afternoon.
That is why it is natural for the English to use the comparison "as
changeable as the weather" of a person who often changes his mood or
opinion about something. "Other countries have a climate; in England we
have weather". This statement is often made by the English to describe the
meteorological conditions of their country.
The English also say that they have three variants of weather: when it
rains in the morning, when it rains in the afternoon or when it rains all day
long.
The weather is the favourite conversational topic in England. When two
Englishmen meet, their first words will be "How are you?" And after
the reply "Very well, thank you; how are you?" the next remark is
almost certain to be about the weather. When they go abroad the English often
surprise people of other nationalities by this tendency to talk about the
weather, a topic of conversation that other people do not find so interesting.
The best time of the year in England is spring (of course, it rains in
spring too). The two worst months in Britain are January and February. They are
cold, damp and unpleasant. The best place in the world then is at home by the
fire.
Summer months are rather cold and there a lot of rainy days. So most
people, who look forward to summer holidays, plan to go abroad for the summer,
to France or somewhere on the Continent.
The most unpleasant aspects of the weather in England are fog and smog.
Seasons
Winter, spring, summer and autumn are the seasons of the year. December,
January and February are the winter months The weather is cold, usually it
snows. The days are short and the nights are long. The rivers and lakes freeze
and we can go skating and skiing. March, April and May are the spring months.
It is a very nice season. The weather is fine, it is warm. There are many green
trees in the streets in the parks and in the yards. Sometimes it rains but
usually the sun shines brightly. The birds return from the hot countries and
build their nests. June, July and August are the summer months. It is hot or
warm. The days are long and the nights are short. There are many nice flowers
in the parks and squares in the summer. The pupils do not go to school, they
have summer holidays. June is the first month of summer. We have the longest
day and the shortest night in the year on the 21st-22nd of June. July is the
middle month of summer. It is hot and sun shines brightly. The sky is blue and
cloudless. August is the last summer month some times it is cold in August, but
there are many mushrooms, berries and fruits. September, October and November
are autumn months. The weather is changeable. It often rains. You can see
yellow, red, brown leaves everywhere. It is time to gather the harvest.
Children about seasons
My name is Ann, I’m thirteen years old. I like all the seasons of the
year, because each of them is wonderful in its own way. I live with my
grandmother in the village in summer. It’s very beautiful there in summer: the
tops of green trees glitter in the sunlight, the birds sing and the flowers
smell nice in the street. We can eat fresh vegetables, fruits and berries in
our village in summer. My friends and I ride a bicycle, swim in the river, bathe
in the sun and have picnics. In autumn leaves fall from the trees and when I
stroll through the park it seems to me that I walk on the beautiful motley
carpet. I like to gather leaves of the different trees and to make a herbarium.
In autumn my parents and I gather mushrooms in the forest. I miss school during
the summer and meet autumn with joy because on the 1st of September the new
school year begins. Although it’s cold in winter I like when my boots crunch
loudly on the frozen snow. My parents and I make feeding-racks for birds and
fill them with pet food every day. My friends and I often make the snowman,
have a fight with snowballs, go skiing and skating. In winter everybody waits
for New Year and at the end of December people decorate their houses and a big
beautiful Christmas tree is put at the square. In spring the snow melts, the
sun’s rays are already warm and the first flowers - snowdrops appear. In May
everything begins to blossom, the green leaves appear on the trees, the birds
fly back from the warm countries, and it’s warm and beautiful in the street.
The school year ends and everybody waits for summer holidays. In spring my
parents and I go to the country and help my grandmother to plant potatoes. We
also make shashlik there. Spring is the time of love and a lot of people find
their love at this season. I admire and enjoy each season of the year.
VOCABULARY
changeable — перемінний
wet — мокрий, сирий
nasty — неприємний
comparison —порівняння
remark — зауваження, фраза
fire — камін
to look forward to — чекати з нетерпінням
fog — туман
smog — смог
changeable — перемінний
wet — мокрий, сирий
nasty — неприємний
comparison —порівняння
remark — зауваження, фраза
fire — камін
to look forward to — чекати з нетерпінням
fog — туман
smog — смог
Squares - площа
The Weather
In winter
|
In summer
|
|
|
||
|
||
|
||
|
||
|
What clothes will you take on holiday in:
Summer
|
Autumn
|
Winter
|
Spring
|
Порядок
роботи над кейсом
№
|
Назва етапу
|
Тривалість етапу
|
Перший етап
|
Організаційна частина. Представлення кейсу
|
5
|
Другий етап
|
Ознайомлення з текстом кейсу. Робота учнів в групах
|
10
|
Третій етап
|
Аналіз кейсу. Ознайомлення з текстовими матеріалами.
|
30
|
Четвертий етап
|
Перегляд відеоматеріалів їх обговорення.
|
15
|
П’ятий етап
|
Повідомлення дітьми своїх результатів (4 завдвння)
|
20
|
Шостий етап
|
Підсумкова бесіда вчителя щодо вирішення проблеми.
|
5
|
Сьомий етап
|
Оцінювання учнів за критеріями оцінювання
|
5
|
№
|
Критерії
|
Кількість
балів
|
Мовні уміння і навички
|
40
|
|
1.
|
Використання лексики по темі
|
10
|
2.
|
Вміння пояснювати їх робити
висновки
|
10
|
3.
|
Використання комунікативних
граматичних структур згідно ситуації
|
10
|
4.
|
Грамотність мови
|
10
|
Зміст
|
40
|
|
1.
|
Достатньо розкрита проблема
|
10
|
2.
|
Вміння приймати рішення і
пояснювати їх. Вміння пояснювати свої відповіді
|
10
|
3.
|
Вміння задавати і
відповідати на питання співрозмовника. Вміння пояснювати свої відповіді.
|
10
|
4.
|
Вміння працювати в колективі
і приймати рішення
|
10
|
Організаційні вміння і
навики
|
20
|
|
1.
|
Додержуватися регламенту
|
5
|
2.
|
Активність
|
5
|
3.
|
Роздум та вироблення рішення
тільки на англійській мові
|
10
|
Загальна кількість балів
|
100
|
|
Недотримання правил ведення
дискусії.
Учасники повинні:
- коректно задавати питання
і висловлюватися;
- не перебивати доповідача;
- задавати питання і робити
коментарі тільки після закінчення виступаючої групи.
|
- 10
|
Техгнологія кейс-метод - яскрава, цікава, доступна. Тема підібрана вдало та є актуальною. Наочний матеріал відповідає всім вимогам. Діти працюватимуть з таким кейсом легко та із захопленням.
ВідповістиВидалити